Βιωματική δράση για την ημέρα του Αυτισμού

zxwuspar

Η Παγκόσμια Ημέρα ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό μας βρήκε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης συμμετείχαν  σε δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίησή τους για τον Αυτισμό και τις διαφορετικές ανάγκες των παιδιών  με που βρίσκονται στο Φάσμα. Οργανώθηκαν διάφορα παιχνίδια και δραστηριότητες που προάγουν την κατανόηση και την αλληλεπίδραση με παιδιά στο Φάσμα του Αυτισμού.

Πραγματοποιήθηκε προβολή σχετικής ταινίας και ακολούθησε συζήτηση, οι μαθητές μας εξέφρασαν της απορίες τους  και στη συνέχεια έγινε ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε έναν άνθρωπο με Αυτισμό.

Ήταν μια ημέρα γεμάτη από χαμόγελα, τραγούδια, ζωγραφιές, μουσική, αγκαλιές, συγκίνηση και χαρά αλλά και υποσχέσεις για επερχόμενες συναντήσεις και συνεργατικές δράσεις των δύο σχολείων.

MvNlHCCN
F38UOBJ3