1000 F 593317638 KDtxMvFUhn1Rxbw8GQ0fa1DdmloPNTPE

Φτιάχνοντας τα πασχαλινά κουλουράκια μας

Σήμερα, με τις τάξεις Δ΄, Ε΄και Στ΄φτιάξαμε νηστίσιμα αλλά και πασχαλινά κουλουράκια με συνταγή της αγαπημένης μας κας Ελευθερίας και τα απολαύσαμε όλοι μαζί.

Καλό Πάσχα σε όλους.

gRtwTuLg 1
8HVRijGH
OlympicParis 2024

Ολυμπιακή εβδομάδα αλά Γαλλικά!

Εβδομάδα Ολυμπιάδας και η Ε’ τάξη δημιούργησε την Ολυμπιακή Σημαία με τους 5 κύκλους. Επίσης, ζωγράφισαν και τη δάδα με την οποία γίνεται η αφή της φλόγας για να ξεκινήσουν οι Ολυμπιακοί αγώνες. Φέτος οι Ολυμπιακοί Αγώνες θα γίνουν στο Παρίσι και οι μαθητές αφιέρωσαν την εργασία τους στη Γαλλία!

IMG 20240415 212923

Η εκδήλωση για τον καθηγητή Βασίλη Αναγνωστόπουλο

Στην κατάμεστη Αίθουσα Εκδηλώσεων του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Βόλου και σε  ένα κλίμα συγκίνησης  πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024, τιμητική εκδήλωση για τον Ομότιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κο Βασίλη  Αναγνωστόπουλο. Η αίθουσα γέμισε από παιδικές φωνές, από χρώματα, τραγούδια, χορούς γέλια και απαγγελίες από τους μικρούς μαθητές που υποδύονταν τους ρόλους τους στα θεατρικά δρώμενα. Μια εκδήλωση – γιορτή για έναν μεγάλο «Άνθρωπο της Γνώσης», για έναν επιστήμονα που αφιέρωσε τη ζωή του στα γράμματα, στο καλό βιβλίο, στην καλλιέργεια του λόγου, στην έρευνα, στην επιστήμη με αγάπη και αφοσίωση. Έναν άνθρωπο, που έγινε ο καθοδηγητής και ο φωτεινός φάρος για χιλιάδες παιδιά, φοιτητές και δασκάλους! Έναν άνθρωπο της προσφοράς, της καλοσύνης, της χαράς!

Συνέχεια
nkzw1DUp

Η Λέσχη Βιβλίου παρακολούθησε το «Καπλάνι της βιτρίνας»

Με ιδιαίτερη χαρά οι μαθητές – μέλη της Λέσχης Βιβλίου παρακολούθησαν την παράσταση έχοντας μόλις ολοκληρώσει την ανάγνωση του βιβλίου «Το καπλάνι της βιτρίνας». Ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος καθώς είδαν την ιστορία να «ζωντανεύει» μπροστά τους επάνω στη σκηνή!

yKZVFe p
zevo5Iu
yKZVFe_p
zevo5Iu
kaplani eksofyllo v1 min

«Το καπλάνι της βιτρίνας»

Οι μαθητές του σχολείου μας απόλαυσαν το πολυαγαπημένο έργο «το καπλάνι της βιτρίνας» της Άλκης Ζέη από την Παιδική Σκηνή του Θεσσαλικού Θεάτρου της Λάρισας και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Εξάλλου, το 2023 γιορτάσαμε τα 100 χρόνια από τη γέννηση της μεγάλης συγγραφέως Άλκης Ζέη και το οποίο είχε κηρυχθεί επίσημα από το ΥΠΠΟΑ «Έτος Άλκης Ζέη».

7T3kvbQN
RxZ1qf52
RWRBAlfq
xYHEL0uD
7T3kvbQN
RxZ1qf52
RWRBAlfq
xYHEL0uD
iTdZs4ca

Και τα νήπια πάνε σχολείο αγκαλιά μ’ ένα βιβλίο!

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, το σχολείο μας σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο Κάτω Λεχωνίων, φιλοξένησε τα νήπια και προνήπια σε μία δράση φιλαναγνωσίας.

Συνέχεια