Λέμε όχι στο αλκοόλ

dgsTf5dU 1

Σήμερα Τρίτη 20/2 το Τ.Ο.Μ.Υ. Αγριάς  παρουσίασε στους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης  του σχολείου μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Αλκοόλ και Νέοι».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις επιπτώσεις που έχει το αλκοόλ στην υγεία μας, όπως:

• Βλάβες στα όργανά του σώματος (στομάχι, εγκέφαλο, συκώτι)
  • Διαταραχές στα συναισθήματα και την συμπεριφορά (επιθετικότητα, ευερεθιστότητα, νευρικότητα, σύγχυση)
  • Διαταραχές στη γνωστική λειτουργία (μνήμη, συγκέντρωση)

Πληροφορήθηκαν, επίσης, για το γεγονός ότι το αλκοόλ σχετίζεται με πάνω από 200 διαφορετικές ασθένειες καθώς και για το ότι είναι υπεύθυνο για την πρόωρη γήρανση και για την πρόκληση πολλών αυτοκινητιστικών δυστυχημάτων παγκοσμίως καθημερινά.

Στην συνέχεια, πραγματοποιήθηκε συζήτηση με τα παιδιά για το κατά πόσο και με ποιους τρόπους το αλκοόλ μπορεί να επηρεάσει την κοινωνική ζωή του ατόμου.

Τέλος,  ακολούθησε βιωματική δραστηριότητα δραματοποίησης σε ομάδες.

qRLdRLUe
9GvhVLui